SEO-просування сайту хірургічної клініки Garvis
Сьогодні на ринку медичних послуг представлено багато приватних і державних клінік, які надають якісні послуги європейського та світового рівня. Однак що стосується представленості цих послуг в інтернеті, то для багатьох медичних клінік цей напрям — “темний ліс”. Медичний маркетинг в Україні досі перебуває на початковій стадії розвитку.
Якщо переглянути сайти українських клінік та мед. центрів, то ми побачимо, що дуже багато з них не відповідають сучасним трендам і вимогам пошукових систем. Тому дуже поширена ситуація, коли відома клініка, до якої заслужено є довіра, отримує нових пацієнтів тільки за рекомендаціями та за рахунок офлайн-реклами.
Водночас останніми роками все більше споживачів шукають послуги в інтернеті, і медицина в цьому не виняток. Особливо ця тенденція посилилась із початком пандемії COVID-19. Тому для будь-якої клініки і навіть окремого лікаря дуже важливо активно вести діяльність з онлайн-просування, розвитку бренду, формування позитивного іміджу в мережі. І просування свого сайту — це один із пріоритетних напрямів у цій галузі.
Клініки, які вже зараз починають працювати над якістю свого сайту та його просуванням, мають колосальну перевагу перед конкурентами, які цьому питанню не приділяють належної уваги.
Посиливши комерційні сторінки та опрацювавши фактори E-A-T (експертність, авторитетність, довіра), ми досягли значного зростання цільового органічного трафіку та, як наслідок, зростання конверсій.
Результати
Усі сторінки сайту
- Трафік
- Конверсії
Сторінки пріоритетних послуг, які були перероблені на лендинги, що продають
- Трафік
- Конверсії
Про проєкт
Garvis.com.ua — спеціалізована хірургічна клініка з основним припливом пацієнтів із Дніпра та області, заснована у 1997 році.
Колектив налічує 153 співробітники, серед яких:
- 2 професори;
- 9 кандидатів медичних наук;
- 28 лікарів вищої категорії;
- 10 лікарів першої категорії;
- 9 лікарів другої категорії;
- 4 доценти.
Основні напрями:
- хірургія органів черевної порожнини;
- оперативна урологія;
- оперативна гінекологія;
- травматологія та ортопедія;
- хімієтерапія.
Щорічно у медичному центрі GARVIS виконується понад 3500 хірургічних операцій.
Стартова ситуація: з чим звернувся клієнт
На момент початку робіт не були вирішені такі проблеми:
- Мало лідів з органічного каналу.
- Органічний трафік переважно за брендом.
- Комерційні сторінки мають низький показник конверсійності.
- Неповне охоплення цільової аудиторії.
При цьому були й плюси — клініка Garvis:
- Відома у регіоні.
- Оснащена найновішим сучасним обладнанням.
- Укомплектована фахівцями високої кваліфікації з великим практичним стажем.
- У технічному плані сайт був досить непогано оптимізований, і нам не довелося витрачати багато часу та зусиль, а клієнту — платити додаткові гроші розробникам. Було проведено точкове доопрацювання.
Тобто потенційно клініка може приймати на лікування більше пацієнтів зі збереженням високих стандартів якості лікування.
Задача, яку клієнт поставив перед нами, — збільшення кількості пацієнтів клініки за рахунок залучення їх на сайт з органічного пошуку Google.
Точки зростання проєкту
Після занурення в проєкт, вивчення ніші ринку хірургії та вислухавши побажання замовника, ми визначили, що розвивати проєкт можна за такими напрямами:
- Поліпшення подачі контенту комерційних сторінок.
- Поліпшення якості блогових статей.
- Написання кейсів з лікування.
- Поліпшення структури та якості інформації на індивідуальних сторінках лікарів клініки.
- Поліпшення подачі контенту загальних сторінок, які мають переконати потенційного пацієнта звернутися саме до медичного центру GARVIS (головна, про обладнання, запитання-відповідь, сторінка контактів).
- Опрацювання факторів Е-А-Т.
- На першому етапі — фокусування на пріоритетних сторінках та регіональних запитах.
- На другому етапі (через 6 місяців після старту робіт) — просування непріоритетних, але популярних трафікових послуг. Наприклад, https://garvis.com.ua/operativnaya-ginekologiya/.
- Розширення структури сайту для охоплення тих видів пріоритетних операцій, під які немає окремих сторінок.
- Додавання послуги онлайн-консультації.
- Створення україномовної версії сайту.
- Поліпшення швидкості завантаження мобільної версії сайту та оптимізація під Core Web Vitals.
- Нарощування та покращення якості посилальної маси сайту.
Оцінка якості нашої роботи
Як я говорив вище, один із наших головних підходів у Livepage під час роботи з проєктами — це націленість на прибуток, а не на “голий трафік”.
Звичайно, можна написати величезну кількість статей у блог і нагнати на сайт безліч відвідувачів. Але чи конвертуватимуться вони в лідів? Відповідь очевидна — ні!
На старті робіт ми з клієнтом обговорили, що критерієм якості нашої роботи буде зростання заявок. Для цього в інтерфейсі Google Analytics була налаштована макроціль, що складається із:
- заповнення форми запису на прийом;
- дзвінків, на які відповіли;
- запитів на зворотний дзвінок.
Як ще один KPI нашої роботи було прийнято кількість заповнених і відправлених форм запису на прийом або консультацію. Для цього в Google Analytics було налаштовано окремі сегменти:
- для комерційних сторінок, які переробляються на лендинги (про це розповімо далі);
- для нових сторінок блогу.
Тобто у міру того, як сторінки операцій переробляються на повноцінні лендинги, вони заносяться у відповідний сегмент. Те саме і з блогом: як тільки стаття опублікована, її також заносимо до сегмента для відстеження.
Таким чином, можна окремо бачити зростання кількості заповнених форм за лендингами та блогом. Так, блог — не комерційна сторінка, і в блозі відвідувачі рідко заповнюють форму, але, як показала практика, іноді це теж підходить.
Отже, KPI нашої роботи:
- зростання числа макроконверсій;
- зростання кількості заповнених форм запису прийом у медичний центр.
Стратегія просування
Для успішного просування сайту в органічній пошуковій видачі було вирішено працювати за напрямами, які опишемо нижче.
Контент комерційних сторінок
Найперше, що впадало в очі, — це дуже низька якість комерційних сторінок. Фактично всі сторінки операцій та інших видів лікування, тобто послуг, були звичайними інформаційними статтями. До того ж на цих сторінках була лише одна форма запису на прийом, та й та у самому футері. Не дивно, що такі сторінки приносили дуже мало лідів.
Тому на старті роботи над проєктом ми видали технічне завдання на структуру подачі контенту на цих сторінках. З інформаційних статей вони трансформуються у повноцінні лендинги з оффером, закликом до дії, інформацією про послугу, ціною лікування, перевагами клініки тощо. При цьому було збільшено кількість СТА-форм:
- додано одну форму в хедер;
- ще 2 форми — у тіло сторінки;
- залишено форму у футері.
В результаті ми отримали 4 конверсійні форми на кожному лендингу.
Все це надалі дозволило отримувати більше конверсій.
- Макроконверсії
- Заповнення форми запису на прийом
Статті у блог
Також у перший місяць роботи ми видали завдання на подання контенту в розділі блогу та структуру сторінки статті.
У медичній ніші, яку Google відносить до категорії YMYL (Your Money or Your Life), якісні статті є одним із факторів Е-А-Т. Якщо статтю читають, діляться нею в соцмережах, у ній вказаний фахівець, який написав або перевірив її якість, то така стаття підвищує траст сайту. А якщо ця стаття гармонійно посилається на послуги з теми, то вона не тільки передає свою вагу, а й мотивує потенційного пацієнта звернутися за послугою саме до нас.
Сторінки лікарів
Давно відомий факт — найчастіше пацієнти вибирають не клініку, а конкретного лікаря. Тому важливо, щоб сторінка лікаря містила всю важливу інформацію про нього:
- освіта та стаж роботи;
- досягнення;
- відгуки пацієнтів;
- питання до цього лікаря та його відповіді на них;
- посилання на статті лікаря у блозі клініки;
- посилання на публікації в наукових медичних журналах.
Ну і, звичайно, важливо впровадити на сторінці лікаря мікророзмітку Physician для того, щоб отримати в пошуковій видачі якісний сніпет.
Технічне завдання на подання контенту на сторінках лікаря також було видано в перший місяць роботи.
Опрацювання факторів Е-А-Т
Нагадаємо, що абревіатура E-A-T розшифровується як “expertise, authoritativeness, trustworthiness” (експертність, авторитетність, достовірність). За цими показниками Google оцінює, наскільки сайт є корисним і безпечним для користувача, і вирішує, чи потрібно взагалі показувати цей сайт у пошуковій видачі.
Щоб контент клініки Garvis відповідав критеріям E-A-T, ми вирішили впровадити такі рішення:
- статті у блозі мають містити інформацію про лікаря, який в ідеалі її написав або, як мінімум, прочитав та схвалив;
- на сайті має бути сторінка, де описується відповідальність клініки за ту інформацію, яку вона дає, та як клініка піклується про достовірність інформації;
- сторінка про клініку має містити всю необхідну інформацію (напрями лікування, ліцензії, склад, досягнення, наукові звання лікарів тощо), представлену в зручному для сприйняття вигляді;
- має бути сторінка, де окремо описується сучасне обладнання, яке застосовується у лікуванні;
- сторінка контактів, крім номерів телефонів, e-mail та фізичної адреси, має містити словесний опис проїзду з основних районів міста та схему, як знайти будівлю, перебуваючи в радіусі 300 м від неї;
- сторінка популярних запитань має бути розбита на тематичні напрями щодо груп захворювань;
- відгуки мають, крім тексту, містити повне ПІБ пацієнта, його аватарку та посилання на профіль у соцмережах;
- крім текстових відгуків, важливо розміщувати відгуки у форматі відео;
- на сайт клініки мають посилатися авторитетні медичні ресурси та Wikipedia;
- також важлива робота з відгуками на незалежних майданчиках (медичні портали, сайти відгуків, Google карти тощо);
- сторінка з цінами має містити актуальні дані.
Технічна оптимізація
Технічна частина SEO — це важлива складова частина фундаменту, на якому вибудовується все інше просування. Тому для того, щоб надалі досягти високих результатів, на самому початку було проведено технічний аудит і видано рекомендації щодо усунення технічних помилок на сайті.
Окремо було складено технічне завдання на покращення показників Core Web Vitals. Проєкт зайшов на просування навесні 2021 року, а вже у червні 2021 року нові чинники оцінки якості сайту Core Web Vitals почали враховуватися при ранжуванні сайтів.
Україномовна версія
У 2019 році набув чинності закон, який зобов’язує всі українські компанії як основну версію використовувати україномовну. Багато сайтів раніше навіть не мали версії українською мовою.
На момент початку співпраці з нами українська версія вже була у розробці. Поки що вона ще не опублікована, і роботи в цьому напрямі ведуться на стороні клієнта. Тут ми згадуємо це, аби нагадати, що, крім дотримання закону, україномовна версія сайту дозволить охопити додаткову семантику і тим самим залучити на сайт додатковий трафік.
Зі свого боку, в процесі очікування на публікацію української мовної версії сайту ми готуємо контент для комерційних сторінок та блогові статті.
Розширення структури сайту
Структура сайту була недостатньо опрацьована з точки зору наявності посадкових сторінок під усі послуги, які надає клініка. З цієї причини було складено технічне завдання на додавання нових сторінок і сортування наявних за категоріями та підкатегоріями.
Це технічне завдання складалося після вивчення пошукової видачі Google та сайтів конкурентів, які отримували втрачений клінікою Garvis пошуковий трафік. Тим самим ми стали відбирати цей трафік у конкурентів та підвищувати доходи нашого клієнта.
Посилальний профіль
Посилання досі є найважливішим фактором ранжування сайту, про що Google навіть пише у своїй довідковій документації.
Ми проаналізували посилальний профіль сайту Garvis, профілі конкурентів і склали стратегію посилального просування сайту. Наприклад, ми звернули увагу, що трастові сайти конкурентів у посилальному профілі мають посилання з Wikipedia. При цьому більшість таких посилань — це посилання з профілів лікарів на цьому трастовому ресурсі. Серед фахівців Garvis є достатня кількість хірургів високої кваліфікації з науковими ступенями, для яких можна створювати профіль на Wikipedia та ставити посилання на сайт їхнього нинішнього місця роботи.
Посилальний профіль ми почали нарощувати з першого місяця роботи. Посилання добуваються з таких ресурсів:
- медичні видання та портали;
- сайти загальної тематики, в яких є розділи про здоров’я та медицину;
- тематичні форуми (крауд-маркетинг).
Крім обсягу посилань та якості донорів, роботи ведуться з анкор-листом сайту. До початку робіт у посилальному профілі переважна більшість посилань були безанкорними. Зараз же ми нарощуємо кількість цільових анкорів, не забуваючи при цьому дотримуватися балансу анкор/безанкор, щоб посилальний профіль виглядав природно. Ми рекомендуємо дотримуватися співвідношення приблизно 65 – 70% безанкорних посилань та 30 – 35% анкорних.
Результати просування
Під час роботи ми досягли таких результатів:
- Зростання органічного трафіку:
- +300,68% загалом по сайту (понад 124 000 відвідувачів на місяць);
- +275,23% за сторінками пріоритетних напрямів клініки (понад 7 700 відвідувачів на місяць).
- Зростання конверсій:
- Макроконверсії:
- +81,37% загалом по сайту;
- +81,37% загалом по сайту;
- +130,58% за сторінками пріоритетних напрямів клініки.
- Заповнені форми запису на прийом:
- +583,06% загалом по сайту (понад 200 відправлених форм на місяць);
- з 1 відправленої форми за 1,5 місяця до 18 відправлених форм на місяць.
- Зростання кількості пріоритетних ключових запитів у ТОПі та покращення видимості сайту в пошуку:
- у ТОП-1 (1 → 22 ключові слова);
- у ТОП-3 (2 → 50 ключів);
- у ТОП-5 (2 → 60 ключів);
- у ТОП-10 (2 → 74 ключі).
Що далі: плани щодо подальшого розвитку проєкту та висновки
Нині роботи з SEO-просування сайту продовжуються. Клініка працює з повним завантаженням фахівців, і приплив пацієнтів постійно зростає. Постійне зростання трафіку та заявок на лікування дозволяє вводити до спектра послуг клініки нові напрями, наприклад, хімієтерапію.
Перероблення контенту сторінок пріоритетних напрямів продовжується. На підході реліз україномовної версії сайту та впровадження програмістами виданих нами технічних завдань на опрацювання факторів Е-А-Т, які ще не повністю реалізовані.
Все це дозволяє прогнозувати методом екстраполяції за умови збереження нинішньої інтенсивності робіт подальше помітне зростання трафіку (в середньому 15-20% на місяць) і, як наслідок, зростання кількості пацієнтів та доходу клініки.
Подальший розвиток проєкту ми плануємо вести з акцентом на маркетинг і розширення списку послуг. Так, наприклад, у планах:
- створення сторінки послуги онлайн-консультації;
- робота з відгуками на незалежних ресурсах;
- створення помітного банера на сторінках послуг з інформацією, що медичний центр Garvis дотримується всіх вимог безпеки в умовах пандемії коронавірусу, і тим самим зняти тривожний синдром у пацієнта;
- оптимізація сервісу “Профіль компанії” (колишній Google My Business);
- використання можливості заповнити анкету пацієнта онлайн прямо на сайті;
- написання статей на Wikipedia з посиланнями на сайт клініки;
- та інші роботи.
Отже, наша співпраця з хірургічною клінікою Garvis підтверджує висловлену на початку кейса тезу про те, що сьогодні для того, щоб успішно розвиватися та конкурувати на ринку медичних послуг, клінікам просто необхідно дбати про якість своєї представленості в інтернеті. Більше того, органічний пошук для сайтів медичної тематики – це найважливіший канал надходження пацієнтів. А з урахуванням того, що сучасний інтернет перенасичений рекламою і у багатьох користувачів розвивається так звана “рекламна сліпота”, то органічна видача приносить медичним сайтам найбільше відвідувачів і лідів, а значить, і прибутку.
Цим кейсом ми показуємо, наскільки важливою є індивідуальна стратегія просування для медичного сайту, щоб він успішно конкурував і приносив все більше прибутку! Під час розробки SEO-стратегії та підготовки ТЗ ми враховуємо індивідуальні особливості бізнесу, його пріоритетні напрями та стратегію розвитку бізнесу загалом.